Ako opraviť poškodené oplotenie

by spravca

Oplotenie chráni naše súkromie pred nevítanými návštevníkmi. Veď ako sa hovorí: Môj dom, môj hrad. A ten si treba dostatočne chrániť. V súčasnosti možno vidieť narastajúci trend pletivového oplotenia. Je decentnejšie, jednoduchšie sa s ním pracuje a navyše, je podstatne lacnejšie ako murované ploty siahajúce do výšin. Občas sa však stane, že sa pletivové oplotenie deformuje či roztrhne. No a tu nastupujete vy, šikovní domáci kutilovia, aby ste vzniknutú situáciu pomerne rýchlo vyriešili.

Ako sa oplotenie poškodzuje

Nie je pravidlom, že sa pletivové oplotenie často poškodzuje. Občas sa však také prípady stávajú. K takémuto poškodeniu môže dôjsť v rôznych situáciách. Asi najbežnejšie je, keď o vaše oplotenie opierajú ľudia bicykle či nejaké náradie (dosky, hranole a podobne). Takáto situácia je veľmi nepríjemná. Pletivo sa prehýba, dochádza k jeho deformácii. Ďalšou situáciou, pri ktorej dôjde k poškodeniu pletiva, je neposlušný pes, ktorý má v záujme rozkúsať aj uzlové pletivo. Je to síce výnimočná situácia, ale treba s tým dopredu rátať. Viete ako to chodí – na dvore či v záhrade nie je o drobné rekonštrukcie núdza. Ak to dôjde do stavu, kedy sa oplotenie poškodilo, treba rýchlo zakročiť.

Čo robiť ako prvé

Ideálne je, ak máte doma po ruke záložné pletivo na plot. V takom prípade nemusíte chodiť po obchodoch. Takéto pletivo na plot by vám malo ostať z prvotnej výstavby oplotenia. Ak toto pletivo máme po ruke, spravíme obhliadku miesta. Musíme identifikovať, či ide o pretrhnutie pletiva, jeho ohnutie alebo najčastejšie o ponaťahované spoje pletiva. Ponaťahované spoje sa vyskytujú najmä na tzv. 4-hranných pletivách. Ak už poznáme rozsah poškodenia oplotenia, môžeme sa pustiť do práce. Ukážeme si postup, ktorým poškodené pletivo vymieňame za nové.

  1. krok: Zhodíme poškodenú časť pletiva a nové pletivo priviažeme ku stĺpikom po stranách. Použijeme na to špagát alebo viazací drôt.
  2. krok: Pri zhadzovaní poškodenej časti vyťahujeme zvislý drôt napravo a naľavo od poškodenia.
  3. krok: Opačným postupom navlečieme kúsok nového pletiva. Ako to vždy býva – najskôr jedna strana, potom druhá. Okrajový drôt prepletáme medzi starým a novým pletivom.
  4. krok: po navlečení novej časti pletiva je potrebné nové pletivo napnúť – aby sme zabránili ďalšiemu poškodeniu či odviazaniu pletiva. Na to použijeme viazacie drôty.

Ak nie ste spokojní so svojim súčasným oplotením, dajte pletivu ešte šancu. Jedným z najodolnejších pletív je uzlové pletivo. Ideálne je ho namontovať na záhradku či ako oplotenie vašej chatky. Svoj účel však plní aj v domácej záhradke.

 

You may also like